Lapidarium – wystawa w Cieszynie

Zapraszamy na wystawę fotografii naszych studentów z Koła Naukowego „Technicolor”! Prace można oglądać od 5 maja 2017 w Domu Narodowym w Cieszynie.

lapidarium3

Lapidarium to miejsce przeznaczone do gromadzenia eksponatów muzealnych, fragmentów budowli, rzeźb, pomników czy budynków. Zwykle są to urywki, skrawki, fragmenty większej całości, rzeźby niekompletne, okaleczone, detale architektoniczne pozbawione kontekstu. Na wystawie zamiast eksponatów znajdą się fragmenty czasu – cudze historie, urwane wspomnienia, nierozpoznane postacie: mężczyzna z parasolem, tajemnicza kobieta o niezwykłym spojrzeniu, młoda para przy weselnym stole, członkowie stowarzyszeń, miejski tłum, robotnicy kładący tory tramwajowe, bawiące się dzieci… Bezimienni świadkowie swoich czasów.
To tylko fragmenty historii zapisane na starych fotografiach, urywki wspomnień coraz bardziej oderwane od rzeczywistości, a jednocześnie bardzo mocno osadzone w historii, w świadomości, we wspomnieniach. Chwile, ułamki sekund zarejestrowane przez aparat fotograficzny. Czyjeś życie, wspomnienia, dom, miasto, miejsce na ziemi. To dla nich mury Domu Narodowego stają się swoistym teatrem, w którym gra światła i cienia sprawia, że historia zapisana w obrazach na moment ożywa.

Lapidarium to wystawa stworzona przez studentów, członków Koła Naukowego „Technicolor” działającego od kilku lat w Instytucie Sztuki UŚ w Cieszynie. Na wystawę składają się fotografie, wykonane w technice analogowej i cyfrowej, a także projekcje, dające wrażenie nakładania się historii i teraźniejszości, zacierania granicy między historią i teraźniejszością. Podczas Nocy Muzeów wnętrza Domu Narodowego udostępnione do zwiedzania przemówią właśnie dzięki skrawkom historii jakim są fotografie. Nieruchome, cierpliwe mury są bardzo gościnne dla tych ulotnych obrazów, które znikną tak samo dyskretnie jak się pojawiły.

Uczestnicy wystawy:
Adrian Czyż | Joanna Hetman | Paulina Kozłowska | Dominika Perek | Agnieszka Rumak | Hanna Siąkała | Weronika Świerczyna | Szymon Tarabura | Dominika Widlarz.
Opieka artystyczna: dr Małgorzata Łuczyna

DSC_2989

DSC_3002

12

[ W wystawie wykorzystano fotografie archiwalne
dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. ]