pracownia

studio 3

Początki kształcenia fotograficznego w Cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego przypadają na lata 70-te XX wieku. Zajęcia z przedmiotu Elementy Warsztatu Fotograficznego prowadzone były przez panią Janinę Ciupek a później przez pana Tadeusza Popiela. Pani Janina Ciupek pomimo trudnych warunków lokalowych (ćwiczenia odbywały się w adoptowanej toalecie na poddaszu głównego budynku) potrafiła zarazić studentów pasją fotografii. Jej otwartość i pomoc w różnych sytuacjach fotograficznych i w ogóle ludzkich była magnesem przyciągającym coraz to nowych słuchaczy.

Pracownia Fotografii w obecnym kształcie powstała w 1981 roku, jej założycielem i kierownikiem od początku jest prof. Witold Jacyków. W ciągu 32 lat istnienia pracownia była stopniowo rozwijana i modernizowana. Aktualnie do dyspozycji studentów jest studio wyposażone w nowoczesny sprzęt oświetleniowy, ciemnia fotograficzna oraz oprogramowanie do cyfrowego przetwarzania obrazu. Posiadamy 20 lamp błyskowych o mocy 600 ws, całą gamę nasadek modelujących światło i akcesoriów studyjnych, system sufitowego zawieszenia lamp, aparaty fotograficzne wraz z różnorodną optyką. Kolejnym etapem rozbudowy Pracowni jest pozyskanie nowych, obszernych pomieszczeń dających możliwość podniesienia komfortu pracy oraz poszerzenia problematyki zajęć o nowe przedmioty.

Program pracowni obejmuje podstawowe zagadnienia z historii i teorii fotografii, podstawy techniki fotograficznej, techniki oświetlenia studyjnego, zagadnienia związane z fotografią studyjną, dokumentalną i kreacyjną, reklamową i użytkową. Sposób prowadzenia zajęć ukierunkowany jest na „uruchomienie” aktywności twórczej studentów, nauczenie ich obserwacji analitycznej i języka wypowiedzi poprzez medium fotograficzne.